Medzinárodná nepravidelná autobusová doprava – Ľubomír Šimon

 

Ľubomír Šimon - Medzinárodná nepravidelná autobusová doprava, Roľnícka 12, 040 01 Košice podľa § 5 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 186 /1996 Z.z. o cestnej doprave v znení zákona NR SR č. 386 /1996Z.z. a zákona NR č. 58/1997 Z.z. a podľa § 1,2 a 5 vyhlášky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií
Slovenskej republiky č. 363/1996 Z.z. o vzore na vyhotovenie prepravného poriadku v cestnej doprave vydáva

 

PREPRAVNÝ PORIADOK

 

Obsah:

 

Čl.1   Základné ustanovenia

Čl.2   Druh dopravy

Čl.3   Rozsah poskytovaných dopravných služieb

Čl.4   Zmluva o preprave osôb

Čl.5   Základné povinnosti prepravcu

Čl.6   Práva prepravcu

Čl.7   Práva a povinnosti cestujúceho 

Čl.8   Osobitné ustanovenia pre medzinárodnú dopravu

Čl.9   Osobitné práva a povinnosti vybranej skupiny cestujúcich

Čl.10 Preprava batožiny

Čl.11 Nálezy a straty

Čl.12 Mimoriadne udalosti počas prepravy

Čl.13 Uplatňovanie práv cestujúceho – sťažnosti a reklamácie

Čl.14 Záverečné ustanovenia

Príloha č. 1  Príležitostná autobusová preprava

 

Článok 1

Základné  ustanovenia

 

1)Prepravný poriadok je  vyhotovený  v súlade s príslušným  ustanovením Zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave.

2﴿Dopravcom podľa tohto prepravného poriadku je Ľubomír Šimon – autobusová preprava, fyzická osoba zapísaná v Obchodnom  registri  č. 2599/V  Košice s oprávnením na podnikanie v nepravidelnej autobusovej doprave.

 

3﴿Prepravou podľa tohto prepravného poriadku sa rozumie preprava osôb a ich batožiny.

 

4﴿Prepravná povinnosť dopravcu je vykonať prepravu, ak sú splnené podmienky podľa tohto prepravného poriadku a umožňujú to prepravné podmienky – technický stav, vyťažiteľnosť a obsaditeľnosť vozidla, spôsobilosť vodiča.

 

﴿5Prepravný poriadok  upravuje  podmienky, za  ktorých dopravca poskytuje dopravné služby – prepravu cestujúcich,  ich batožiny, súvisiace služby, najmä informačné služby poskytované cestujúcim a iné služby, poskytované cestujúcim pred začiatkom prepravy, počas prepravy, potrebné  na uzavretie objednávky a prepravnej zmluvy.

 

6) Prepravný poriadok nadobúda platnosť dňa  21.12.2012 s účinnosťou od 01.01.2013.

 

 

Článok 2

Druh dopravy

 

1) Dopravca prevádzkuje v súlade s týmto prepravným poriadkom osobnú autobusovú dopravu - vnútroštátnu a medzinárodnú nepravidelnú autobusovú dopravu.

 

2) Dopravca vykonáva podľa tohto prepravného poriadku v súlade s udelenými dopravnými licenciami vnútroštátnu a medzinárodnú nepravidelnú autobusovú dopravu.

3) Dopravca vykonáva podľa tohto prepravného poriadku osobitnú nepravidelnú dopravu pre vopred dohodnuté skupiny cestujúcich s vylúčením ostatných cestujúcich. Táto doprava sa uskutočňuje na základe zmluvy medzi dopravcom a objednávateľom prepravy po dohodnutej trase s dohodnutými zastávkami v dohodnutej periodicite.

4) Dopravca ako držiteľ dopravnej licencie na nepravidelnú dopravu, vykonáva podľa tohto prepravného poriadku príležitostnú dopravu na základe dohody s objednávateľom príležitostnej dopravy, ako jednorazovú zmluvnú prepravu dohodnutej skupiny cestujúcich.

 

5) Dopravca vykonáva podľa tohto prepravného poriadku v súlade s udelenými licenciami Spoločenstva.

 

6) Dopravca ako držiteľ dopravnej licencie na nepravidelnú dopravu, vykonáva podľa tohto prepravného poriadku medzinárodnú príležitostnú dopravu na základe dohody s objednávateľom a na základe jazdného listu.

 

 

 

Článok 3

Rozsah poskytovaných dopravných služieb

 

1) Dopravnými službami ktoré poskytuje dopravca je preprava cestujúcich a ich batožiny, živých spoločenských zvierat podľa schváleného prepravného poriadku cestnými motorovými vozidlami, ktoré sú na tento účel typovo schválené.

2) Dopravca poskytuje aj súvisiace služby. Sú to najmä informačné služby poskytované cestujúcim na webovom sídle dopravcu (www.autobusova – doprava70.webnode.sk).

3) Dopravca poskytuje aj ďalšie služby poskytované cestujúcim pred začiatkom prepravy (ponuky autobusov, dopravy, vybavovanie reklamácií, pripomienok k doprave, služby súvisiace s právami cestujúcich pri neuskutočnení alebo omeškaní, nedokončení prepravy).

4) Prepravou sa rozumie premiestňovanie osôb, batožín a drobných živých spoločenských zvierat dopravnými prostriedkami vlastnými, alebo prenajatými autobusmi alebo autokarmi.

5) Rozsah poskytovaných dopravných služieb je stanovený v zmluvách o výkonoch vo verejnom záujme.

6) Miesto poskytovaných dopravných služieb je územie Slovenskej republiky a na území európskeho spoločenstva.

13) Prepravný poriadok je určený a vydaný dopravcom a zverejnený na webovom sídle dopravcu (https://autobusova-doprava-kosice.webnode.sk/).

 

Článok 4

Zmluva o preprave osôb

 

1) Zmluvou o preprave osôb vzniká skupine cestujúcich, ktorí za určené cestovné použijú dopravný prostriedok právo, aby ich dopravca prepravil do miesta určenia riadne a včas. (§ 760 Občianskeho zákona) a za dojednaných a prepravným poriadkom ustanovených podmienok. Objednávateľ sa dopravcovi zaväzuje, že on i cestujúci splnia dojednané a prepravným poriadkom stanovené podmienky, a že zaplatí za prepravu.

2) V príležitostnej autobusovej doprave dopravca prepravuje určitú skupinu cestujúcich podľa vopred uzatvorenej zmluvy o preprave osôb. V príležitostnej autobusovej doprave dopravca nemá prevádzkovú ani tarifnú povinnosť.

3﴿ Objednávateľ prepravy je povinný určiť vedúceho prepravy,  ktorý je v úlohe jeho zástupcu oprávnený s dopravcom rokovať o priebehu prepravy, prípadne dohodnúť zmenu dojednaných podmienok a zároveň je zodpovedný za dodržiavanie prepravného poriadku zo strany cestujúcich.

4﴿ Dopravca je povinný vykonať dojednanú prepravu s odbornou starostlivosťou. Na splnenie zmluvy môže použiť aj iného dopravcu.

5﴿ Na  plnenie zmluvy  o preprave osôb je dopravca povinný v objednanom čase pristaviť vozidlo, ktoré zodpovedá dojednaným podmienkam. Pri poruche vozidla a počas prepravy je dopravca povinný zabezpečiť náhradné vozidlo.

6﴿ Ak pri preprave sa vyskytne prekážka, pre ktorú nemožno v ceste pokračovať za dohodnutých podmienok a vopred sa nedohodol ďalší postup, o ďalšom postupe rozhoduje vedúci prepravy. Dopravca má právo na náhradu za účelne uskutočnené výkony, aj keď dopravu nevykonal v dohodnutom rozsahu.        

7﴿  Objednávateľ prepravy alebo ním poverený vedúci prepravy môže navrhnúť zmenu zmluvy pred začatím prepravy i počas prepravy ak dopravca vyhovie návrhu, ak to dovoľuje jeho prevádzka, ak tým nie je ohrozená bezpečnosť prepravy, alebo ak zmena nemá vplyv na cenu prepravy. Zmena sa uskutoční len ak bude dojednaná zmena ceny prepravy.

8﴿  Zrušiť zmluvu možno dohodnúť vždy, kým nebola preprava začatá. Objednávateľ je povinný nahradiť dopravcovi účelne vynaložené náklady súvisiace s prípravou prepravy. Vyrovnanie záväzkov sa ďalej riadi príslušnými ustanoveniami Občianskeho alebo Obchodného zákonníka.

9﴿  Odstúpiť od zmluvy a vyrovnať záväzky je možné v prípadoch ak:

a﴿  dopravca nepristavil vozidlo riadne a včas, a to ani po dohodnutom náhradnom čase pristavenia,

b﴿ dopravca nemôže vykonať prepravu za dojednaných podmienok. Ak objednávateľovi nevyhovujú dopravcom navrhnuté podmienky, môže od prepravnej zmluvy odstúpiť.

10﴿  Dopravca je oprávnený od zmluvy odstúpiť ak:

a ﴿ak objednávateľ  nezaplatil dohodnutú zálohu v dohodnutom termíne,

b﴿ objednávateľ neurčil na prepravu vedúceho prepravy,

c﴿ cestujúci majú zjavný  záujem prepravovať ako batožinu veci ináč vylúčené z prepravy.

11. Odstúpenie od zmluvy je možné telefonicky, mailom, najneskôr do 48  hodín od dohodnutého času na pristavenie autobusu na prepravu.

 

                                                                     Článok 5

Základné povinnosti prepravcu

1. Dopravca je povinný:

a) prevádzkovať osobnú dopravu podľa tohto prepravného poriadku,

b) označiť každé prevádzkované vozidlo svojim obchodným menom,

Dopravca je povinný označiť obchodným menom autobus používaný na autobusovú dopravu.  Súčasťou označenia je adresa sídla dopravcu, telefón, e-mail a web stránka.

c) zabezpečiť technickú základnú vybavenosť na prevádzku, údržbu, technickú kontrolu, parkovanie a garážovanie vozidiel, na starostlivosť o osádky vozidiel,  cestujúcich a  náklad v rozsahu poskytovaných dopravných služieb,

d) zabezpečiť, aby v každom prevádzkovanom vozidle bol doklad o udelenom povolení vykonávať povolanie prevádzkovateľa nepravidelnej  vnútroštátnej dopravy, alebo o licencii Spoločenstva na vykonávanie nepravidelnej medzinárodnej dopravy,

e) zabezpečiť, aby prevádzkované vozidlá parkovali a garážovali v priestoroch technickej základne, alebo v priestoroch určených obcou na tento účel,

f) zamestnávať ako vedúceho dopravy len osobu, ktorá má osvedčenie o odbornej spôsobilosti,

g) byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu spôsobenú cestujúcim a tretím osobám.

2) Dopravca v  doprave je ďalej povinný:

a) Dopravca je povinný zabezpečiť bezpečnú prepravu kvalifikovanými vodičmi a vozidlami spĺňajúcimi príslušné technické normy prevádzky a zaručujúce pohodlie cestujúcich.

 

Článok 6

Práva prepravcu

 

1)  Dopravca má právo na odplatné poskytovanie dopravných služieb verejnosti.

2) Dopravca je povinný zabezpečiť, aby v styku s cestujúcim, každá oprávnená osoba dopravcu vystupovala rozhodne a nestranne, pričom zachovala slušnosť a zdvorilosť.

3) Vodič, alebo  iný člen osádky autobusu, sú oprávnení vylúčiť z prepravy cestujúceho, ktorý:

a)

-   napriek upozorneniu neuposlúchne pokyn alebo príkaz podľa odseku 2,

-   poruší povinnosť podľa prepravného poriadku,

-   neoprávnene sa zdržiava v autobuse,

-   svojím správaním ohrozuje bezpečnosť prepravy, narúša pokojnú a pohodlnú jazdu autobusu,

-    znečistí autobus,

-    obťažuje vodiča alebo cestujúcich,

-    poškodzuje autobus,

-  má v úmysle prepraviť batožinu alebo zviera, ktorej preprava je podľa tohto prepravného poriadku vylúčená,

-  správanie cestujúceho vzbudzujúce obavu o bezpečnosť, život alebo zdravie vodiča alebo ostatných cestujúcich,

-    vo vozidle fajčí, alebo konzumuje alkoholické nápoje alebo existuje podozrenie, že je pod vplyvom alkoholu, alebo návykových alebo psychotropných látok,

-   vo vozidle požíva akékoľvek jedlo alebo nápoje,

-   cestujúci svojim hlasovým prejavom, pískaním, reprodukovaním hudby alebo iných zvukov alebo inými prejavmi pôsobí rušivo na vodiča alebo ostatných cestujúcich,

-   akýmkoľvek spôsobom ohrozuje plynulosť, alebo bezpečnosť dopravy,

-  napriek upozorneniu vodiča alebo inej oprávnenej osoby nerešpektuje akékoľvek ustanovenie tohto prepraven6ého poriadku, ako aj osobu nespôsobilú na prepravu podľa prepravného poriadku,

b) vylúčiť z prepravy cestovnú batožinu, príručnú batožinu cestujúceho alebo jeho živé  spoločenské zviera, ak sú prekážkou bezpečnej prepravy alebo pokojnej a pohodlnej prepravy, najmä ak obťažujú cestujúcich alebo ak to neumožňujú prepravné podmienky, najmä obsaditeľnosť autobusu.

4) Osoba nespôsobilá na prepravu podľa tohto prepravného poriadku je:

a) osoba javiaca nadmerné požitie alkoholických nápojov, omamných alebo psychotropných látok

-   osoba, ktorú pre chorobu a mimoriadne znečistenie odevov alebo z iných dôvodov môže  byť spolucestujúcim na ťarchu,

b) osoba ktorá sa zdržiava vo vozidle neoprávnene, alebo svojim správaním narúša bezpečnú, pokojnú a pohodlnú prepravu (napr. osoby s kolieskovými korčuľami a lyžiarkami na nohách).

b) po začatí cesty sa cestujúci vylúči z prepravy tak, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia alebo bezpečnosti prepravy. Dopravca je oprávnený prerušiť vykonávanú prepravu až do okamihu  opustenia vozidla cestujúcim, ktorého konanie oprávňuje dopravcu odmietnuť prepravu cestujúceho. Vylúčiť osobu mladšiu ako 15 rokov mimo obvodu obce a mimo zastávky autobusa je neprípustné.

6) Vodič môže odmietnuť vykonať alebo prerušiť prepravu, ak správanie cestujúceho vzbudzuje obavu o bezpečnosť alebo zdravie vodiča alebo ostatných cestujúcich.

 

Článok 7

Práva a povinnosti cestujúceho

 

1 Pred začatím prepravy má cestujúci povinnosť oboznámiť sa s ponukou a pravidlami prepravných služieb, ktoré sú obsiahnuté v prepravnom poriadku.

2) Cestujúci,  ktorí splnil podmienky stanovené prepravným poriadkom má právo :

a) na bezpečnú, pokojnú a pohodlnú prepravu autobusom,

b) na prepravu príručnej batožiny, a ak to umožňujú prepravné podmienky alebo zmluva o preprave osôb, aj cestovnej batožiny a živého spoločenského zvieraťa v tom istom autobuse,

c) požadovať od osádky autobusu potrebné cestovné informácie o podmienkach prepravy, ktoré sú povinní im bezodkladne poskytnúť,

3) Osoba mladšia ako 6 rokov, nie je oprávnená cestovať bez sprievodu osoby staršej ako 10 rokov.

4) Cestujúci so zdravotným postihnutím so psom, ktorý má špecifický výcvik alebo cestujúci so zníženou pohyblivosťou majú právo na vyhradené miesto.

5) Cestujúci je povinný dodržiavať ustanovenia tohto prepravného poriadku :

a) správať sa tak, aby neohrozil bezpečnosť prepravy, pokojnú a pohodlnú prepravu ostatných cestujúcich, nepoškodil autobus a zariadenia dopravcu slúžiace cestujúcim, neznečistil autobus a priestory dopravcu určené cestujúcim a neobťažoval ostatných cestujúcich a osádku autobusu,

b) poslúchnuť pokyn alebo príkaz člena osádky autobusu alebo iného oprávneného zamestnanca dopravcu na zaistenie bezpečnosti cestujúcich a bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky,

c) nastúpiť do autobusu a vystúpiť z neho na zastávke, keď autobus stojí a vodič alebo iný člen osádky autobusu dá na to pokyn; nastúpiť alebo vystúpiť mimo zastávky možno len na pokyn vodiča alebo iného člena osádky autobusu,

6) Povinnosť poskytnúť identifikačné údaje v rozsahu podľa predchádzajúceho odseku sa vzťahuje aj na cestujúceho, ktorý poškodil alebo znečistil autobus a nezaplatil na mieste paušálnu sumu náhrady škody alebo úhradu za vyčistenie autobusu.

7)  Cestujúci je povinný:

a﴿ ak je vozidlo vybavené sedadlom s bezpečnostnými pásmi, cestujúci je povinný ich použiť v súlade s platnými predpismi.

9)  Cestujúci s detským kočíkom, môže nastúpiť a vystúpiť len s vedomím vodiča, čiže je povinný túto skutočnosť oznámiť vodičovi.

10) Cestujúci je povinný správať sa tak, aby neohrozoval bezpečnosť ani plynulosť prepravy, bezpečnosť, život a zdravie vodiča a ostatných cestujúcich a nepoškodzoval vozidlo.

11)  Cestujúci je povinný udržiavať čistotu a poriadok v autobuse .

12)  Na autobusovej zastávke a prístrešku a aj v autobuse platí prísny zákaz fajčiť.

13)  V prípade, že cestujúci svojim konaním spôsobí škodu na majetku dopravcu, je povinný dopravcovi túto škodu nahradiť v súlade s ust. § 420 a násl. zák. č. 4011964 Zb., Občianskeho zákonníka. V prípade spôsobenia škody dopravcovi, je cestujúci povinný preukázať sa na výzvu oprávneného pracovníka dopravcu občianskym preukazom a umožniť dopravcovi zaznamenať si jeho osobné údaje pre účely uplatňovania náhrady škody zo strany dopravcu.

14) Počas prepravy vo vozidle dopravcu je zakázané:

a) rušiť vodiča a komunikovať s ním pri výkone dopravy,

b) zdržiavať sa na mieste, kde bráni vodičovi vo výhľade z vozidla,

c) vstupovať do priestoru vozidla vyhradeného pre vodiča,

e) konzumovať vo vozidle akékoľvek potraviny a nápoje,

f) prepravovať vo vozidle veci v rozpore s týmto prepravným poriadkom,

g) vydávať rušivé zvuky, pískať alebo hrať na hudobnom nástroji alebo sa správať akokoľvek hlučne,

h) púšťať reprodukovanú hudbu,

i) nastupovať a vystupovať mimo vyznačené zastávky.

15) Cestujúci svoje oprávnenia vyplývajúce z tohto prepravného poriadku uplatňuje voči osádke autobusu disciplinovane a v čase, keď autobus stoji na zastávke.

 

 

 

Článok 8

Osobitné ustanovenia pre medzinárodnú dopravu

1﴿Pre diaľkovú dopravu platia ustanovenia predchádzajúcich článkov primerane, pokiaľ v  tomto článku nie je stanovené inak.

 

                     

Článok 9

Osobitné práva a povinnosti vybranej skupiny cestujúcich

 

1) Osobitné práva sa vzťahujú na prepravu zdravotne postihnutých osôb, dôchodcov, tehotných žien, deti, detských kočíkov a invalidných vozíkov, vrátane sprevádzajúcich osôb.

2) Pre zdravotne postihnuté osoby (držitelia preukazov TZP a TZP-S, zrakovo postihnutú osobu), je dopravca povinný v každom vozidle vyhradiť a zreteľne označiť dve miesta na sedenie, vrátane miesta pre vodiaceho psa. Ak pre tieto osoby je treba ďalšie miesto na sedenie, je vodič oprávnený požiadať cestujúceho ktorému osobitné práva neprislúchajú, aby uvoľnil aj iné miesto na sedenie.

3) Cestujúci, ktorý sa pohybuje na invalidnom vozíku, sa prepravuje v autobusoch dopravcu len v prípade, že má zabezpečeného sprievodcu, ktorý ho sprevádza počas prepravy od nástupnej zastávky po výstupnú zastávku. Pri nesplnení tejto podmienky cestujúci na invalidnom vozíku nebude prijatý na prepravu. Za naloženie, ako aj vyloženie cestujúceho na invalidnom vozíku zodpovedá jeho sprievodca, ktorí  nástup a výstup cestujúceho na invalidnom vozíku oznámi vodičovi. Invalidný vozík je počas prepravy osoby umiestnený v batožinovom priestore vozidla.

4) Držiteľa preukazu TZP-S môže sprevádzať len dospelá osoba po dovŕšení 18. rokov.

5) Preprava deti do 6 rokov bez sprevádzania cestujúcim starším ako 10 rokov nie je dovolená. Ak sú všetky miesta na sedenie vo vozidle obsadené, môže cestujúci s bezplatne prepravovaným dieťaťom obsadiť len jedno miesto na sedenie.

6) V prípade nevidomého cestujúceho môže sprevádzať aj vodiaci pes, alebo dieťa po dovŕšení 10. rokov.  Zrakovo postihnutá osoba má právo na prepravu s vodiacim psom označeným pre tento účel postrojom bielej farby s červeným krížom alebo bezpečnostnými oranžovými pruhmi. Vodiaci pes nemusí mať ochranný náhubok.

7) Cestujúci nemôže vziať so sebou do vozidla ako príručnú batožinu detský kočík alebo invalidný  vozík, tie musia byť uložené v batožinovom priestore vozidla.

8) Cestujúci s detským kočíkom alebo invalidným vozíkom môže nastúpiť do vozidla alebo vystúpiť z vozidla len s vedomím vodiča. Cestujúci je povinný detský kočík alebo invalidný vozík umiestniť na miesto určené na jeho prepravu označené piktogramom.

9) Cestujúci s detským kočíkom, s invalidným vozíkom a cestujúci s obmedzenou pohybovou schopnosťou (ktorý potrebuje na výstup dlhší čas ), je povinný pred vystúpením upozorniť vodiča na predĺženie času výstupu stlačením príslušného tlačidla signalizačného zariadenia vozidla. Cestujúcemu, ktorý pred nastúpením do autobusu oznámi vodičovi, že má obmedzenú  pohybovú schopnosť, umožní vodič prednostné a bezpečné nastúpenie a vystúpenie.

10) Vodič autobusu je povinný zabezpečiť pomoc pri nástupe a výstupe osobám s  obmedzenou schopnosťou pohybu.

 11) Preprava žiakov a študentov - pre túto skupinu dopravca uplatňuje zvýšenú pozornosť vzhľadom na bezpečnosť pri ich preprave. Za bezpečnosť pri preprave, dodržiavanie prepravného poriadku dopravcu zodpovedá vedúci skupiny – pedagogický dozor.

12) Ustanovenie tejto časti sa primerane vzťahuje aj na diaľkové linky.  Ďalšie osobitné práva a povinnosti pre diaľkové linky s trasou nad 250 km sa uplatnia od 1. marca 2013 (nariadenie  EU č. 181/2011).

 

Článok 10

Preprava batožiny

 

1﴿Ak má cestujúci batožinu, prepravuje ju dopravca buď spoločne pod jeho dohľadom, alebo oddelene v batožinovom priestore – mieste určenom pokynom vodiča a to za podmienok stanovených týmto prepravným poriadkom.

 

2﴿ Cestujúci má práva vziať si so sebou ako batožinu veci, ktoré vzhľadom na ich objem, úpravu, dĺžku alebo váhu možno bez ťažkosti rýchlo naložiť a umiestniť vo vozidle alebo v osobitom priestore na batožiny a živé zvieratá, pokiaľ sú splnené osobitné podmienky ustanovené pre ich prepravu.

 

3﴿Z prepravy sú vylúčené:

-          veci, ktorých preprava je zakázaná právnymi predpismi,

-          nabité zbrane, s výnimkou strelných zbraní príslušníkov ozbrojených síl  a polície, pre prepravu ktorých platia osobité predpisy,

-          veci, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť prevádzky, alebo poškodiť, prípadne znečistiť cestujúcich alebo vozidlo, najmä pre nevhodný spôsob balenia,

-          cestujúci nesmie prepravovať v cestovnej batožine šperky, ceniny alebo peniaze,

-          batožina vážiaca viac ako 20 kg,

-          batožina, ktorej hodnota je vyššia ako 350 €,

-          jeden pár lyží, bicykel ak to prepravné podmienky umožňujú,

-          veci, ktoré svojim zápachom, odpudzujúcim vzhľadom a pod. by mohli byť cestujúcim na ťarchu,

-          ako batožinu môže vziať cestujúci drobné domáce zviera a iné malé zvieratá, pokiaľ tomu nebránia osobité predpisy, ak ich preprava nie je cestujúcim na ťarchu, neohrozujú ich zdravie a ak sú umiestnené v prepravných schránkach s nepriepustným dnom. Pre prepravu schránok so zvieraťom platia ustanovenia o preprave batožín. Bez schránky je možno vziať do autobusu len jedného psa, ktorý má bezpečný náhubok a drží sa na krátkom vodítku.

 

4﴿Vodič určí, či sa batožina prepraví ako príručná batožina alebo ako cestovná batožina, mimo priestoru pre cestujúcich. V prípade ak vodič určí miesto prepravy batožinový priestor, cestujúci je povinný upozorniť na osobitnú povahu batožiny, najmú ak si vyžaduje, aby sa s ňou zaobchádzalo určitým spôsobom.

 

5﴿Cestujúci je povinný poskytnúť pri ukladaní a pri vykladaní batožiny primeranú pomoc.

 

6﴿Batožinu musí cestujúci uložiť v autobuse tak, aby neobmedzovala ostatných cestujúcich, neohrozovala bezpečnosť ostatných cestujúcich a nesťažovala výkon vodičovi.

 

7﴿Ak sa zistí, že veci – batožina, ktorú vezie cestujúci zo sebou sú z prepravy vylúčené, cestujúci je povinný ich z autobusu odstrániť. Ak neuposlúchne, bude vylúčený z prepravy.

 

Článok 11

Nálezy a straty

 

1﴿Ak vodič zistí, že vo vozidle zostala opustená batožina, oznámi to objednávateľovi a zabezpečí, aby opustená batožina bola uložená v sídle dopravu, pokiaľ si ju majiteľ neprevezme spolu s potvrdením o prevzatí opustenej batožiny.

 

 

2﴿Dopravca zodpovedá za škodu, ktorá vznikla na cestovnej batožine od jej prevzatia do jej vydania po skončení prepravy. Ak bola škoda spôsobená cestujúcim chybným obalom, osobitosťou batožiny, alebo okolnosťou, pre ktorú nemohol dopravca predvídať alebo odvrátiť jej poškodenie, dopravca za škodu nezodpovedá. Rovnako nezodpovedá za škodu, ktorá vznikla na opustenej cestovnej batožine.

3﴿Pri strate alebo zničení cestovnej batožiny prepravovanej oddelene od  cestujúceho je dopravca povinný nahradiť cenu, ktorú mala stratená alebo zničená batožina v čase, keď bola prevzatá na prepravu, najviac do výšky 100 € za komplet cestovnú batožinu.

4﴿Ak je medzi nájdenými vecami OP, CP, dopravca je povinný zabezpečiť jeho bezodkladné odovzdanie najbližšiemu policajnému útvaru oproti potvrdeniu.

 

Článok 11

Mimoriadne udalosti počas prepravy

 

1﴿Za mimoriadnu udalosť sa považuje každá udalosť, ktorá naruší:

- bezproblémové vykonávanie prepravnej povinnosti na základe udelenej platnej licencie,

-   nepredpokladané prerušenie dopravy, ktoré trvá dlhšie ako 30 minút,

- stav zapríčinený dopravnou nehodou, haváriou, živelnou pohromou, katastrofou, teroristickým útokom, únosom dopravného prostriedku, lúpežným prepadnutím, štrajkom, úrazom, náhlym ochorením, pri ktorom je ohrozený život alebo zdravie cestujúcich, usmrtenie účastníka udalostí.

 

2﴿ Vodič autobusu je v prípade mimoriadnej udalosti počas prepravy povinní:

-          poskytnúť podľa svojich možností a schopností predlekárskej prvej pomoci a bezodkladne privolať odbornú zdravotnícku pomoc,

-          urobiť vhodné opatrenia, aby mimoriadnou udalosťou nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky,

-          urobiť opatrenia na záchranu osôb a majetku ohrozeného mimoriadnou udalosťou.

 

3﴿Cestujúci, ktorých život a zdravie nie je priamo ohrozené, sú povinní pomáhať členom posádky podľa ods.2.

 

4﴿Ak cestujúci zistí, že je ohrozená bezpečnosť, život a zdravie cestujúcich, je povinný na túto skutočnosť upozorniť vodiča.

 

5﴿Pri mimoriadnej udalosti je vodič povinný zastaviť vozidlo a vykonať opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť dopravy  na mieste mimoriadnej udalosti a ďalej postupovať v zmysle interných opatrení dopravcu.

 

6﴿Dopravca zabezpečí náhradnú dopravu do cieľovej zastávky bezodplatne.

 

7﴿Ak cestujúcemu vznikne počas vznikne počas prepravy škoda na zdraví alebo škoda na batožine prepravovaných spoločne s ním alebo na veciach, ktoré mal pri sebe, zodpovedá za ňu dopravca podľa ustanovení o zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou dopravných prostriedkov §764 ods.1, §427 až 431 Obč. zák. a zákona č. 437/2004 Z.z. o náhrade za bolesť a náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia.

 

8﴿Cestujúcim, ktorým vznikla škoda na prepravovanej príručnej a cestovnej batožine, majú nárok na jej náhradu v súlade s ust. § 427 a nasl. Občianskeho zákonníka.

 

 

Článok 13

Uplatňovanie práv cestujúceho, sťažnosti a reklamácie

 

1﴿Práva, ktoré má cestujúci z prepravy alebo v súvislosti s prepravou, sa musia uplatniť u dopravcu bez zbytočného odkladu. Ak sa práva neuplatnili do 3 mesiacov odo dňa, kedy mal uplatňovaný nárok vzniknúť, zaniknú. Právo na náhradu škody na zdraví alebo na batožine sa môže uplatniť na súde.

 

2﴿Ak žiada o vrátenie súm zaplatených dopravcovi, na podanie reklamácie je oprávnený ten, kto sumu vyplatil. V ostatných prípadoch je oprávnený:

-          v pravidelnej preprave osôb cestujúci,  zákonný zástupca alebo poverený zástupca,

-          v nepravidelnej preprave osôb objednávateľ prepravy.

-          Ak reklamuje ten, kto nie je podľa predchádzajúcej vety na reklamáciu oprávnený, musí pripojiť písomný súhlas oprávneného.

 

3﴿Objednávatelia prepravy a prepravcovia môžu podať reklamáciu len písomne. Ak cestujúci uplatňuje sťažnosť ústne, dopravca o nej vyhotoví zápis.

 

4. V reklamácii musí reklamujúci uplatniť reklamáciu písomne s vlastnoručným podpisom a je povinný pravdivo, určito, zrozumiteľne, presne uviesť reklamované skutočnosti ktoré namieta a svoje tvrdenia aj vierohodným spôsobom preukázať, najme doložením právne relevantných dokladov, ktoré je povinný obstarať na vlastné náklady. Z reklamácie vyhotovuje zápisnicu v zmysle platného reklamačného poriadku dopravca.

 

5﴿Ak reklamácia nemá náležitosti v zmysle reklamačného poriadku dopravcu, dopravca vyzve reklamujúceho na jej doplnenie a určí primeranú lehotu nie kratšiu ako 8 dní. Ak reklamujúci doplní reklamáciu v určenej lehote, platí že bola riadne podaná.

 

6﴿Pokiaľ reklamujúci uplatňuje škodu spôsobenú na zdraví a veciach, alebo škodu spôsobenú odcudzením alebo stratou vecí a stratil pri ich poškodení možnosť ich opraviť, neplatí lehota uvedená v odseku 2 tohto článku, ale premlčacie doby podľa §106 Občianskeho zákonníka premlčacie práva na náhradu škody﴿.

 

7﴿ Pokiaľ nie je možné, resp. v zložitejšom prípade do troch pracovných dní po uplatnení reklamácie rozhodnúť o jej  oprávnenosti reklamácie, dopravca je oprávnený v rámci svojej právomoci vykonať ďalšie preverenie reklamácie a odborne dať posúdiť, pričom celkové vybavenie reklamácie nesmie trvať dlhšie ako 30 kalendárnych dní. O spôsobe vybavenia reklamácie vydá dopravca reklamujúcemu písomné potvrdenie.

 

 

Článok 14

Záverečné ustanovenia

 

  1. Tento prepravný poriadok je účinný od 1. januára 2013 a týmto dňom sa

považuje za súčasť návrhu na uzavretie zmluvy o preprave osôb.

 

2. Všetky zmeny a doplnky prepravného poriadku nadobúdajú platnosť a účinnosť dňom uvedeným v prepravnom poriadku, resp. v jeho dodatkoch, a ak takýto deň zo zmien a doplnkov prepravného poriadku nevyplýva, nadobúdajú platnosť a účinnosť  v deň  zverejnenia na webovom sídle dopravcu.

 

 

 

 

 

 

Príloha č. 1

Príležitostná autobusová preprava

 

1. Príležitostná doprava sa uskutočňuje na základe dohody s objednávateľom príležitostnej dopravy ako jednorazová zmluvná preprava dohodnutej skupiny cestujúcich po dohodnutej trase s dohodnutými zastávkami vrátane bezpečnostných zastávok.

 

2. Dopravca príležitostnej dopravy má prepravnú povinnosť a povinnosti dopravcu len voči prepravovanej skupine cestujúcich; nemá prevádzkovú povinnosť ani tarifnú povinnosť.

 

3. Z príležitostnej dopravy je vylúčená preprava autobusových zásielok a stojacich cestujúcich.

 

4. Používané autobusy a autokary musia byť popri označené obchodným menom dopravcu príležitostnej dopravy označené vpredu a vzadu nápisom Zájazd.

 

5. Držiteľ dopravnej licencie na pravidelnú dopravu môže vykonávať vnútroštátnu príležitostnú dopravu a na základe jazdného listu aj medzinárodnú príležitostnú dopravu.

 

  1. Základné podmienky

 

V príležitostnej autobusovej doprave objednávateľ prepravy má právo na včasnú a riadnu prepravu pokiaľ sám i účastníci prepravy splnia dojednané podmienky a podmienky ustanovené prepravným poriadkom. V príležitostnej autobusovej primerane preprave platia ustanovenia tohto prepravného poriadku s možnými odchýlkami a to, že objednávateľ sa môže s prepravcom dohodnúť na:

-          väčšom počte batožín jednotlivého účastníka cesty,

-          väčších a ťažších batožinách ako pripúšťa tento prepravný poriadok,

-          o súčasnej preprave väčšieho počtu psov bez schránok.

-          V príležitostnej preprave je vylúčená preprava autobusových zásielok a preprava stojacich cestujúcich mimo obce.

-           

2. Objednávka prepravy

2.1 Príležitostná preprava sa musí vopred objednať. Objednávku treba urobiť po dohode s dopravcom pred požadovaným dňom pristavenia vozidla tak, aby dopravca mohol vzhľadom na povahu, rozsah a dĺžku trvania požadovanej cesty jej vykonanie riadne pripraviť a zabezpečiť.

2.2 Objednávka musí obsahovať všetky údaje potrebné na vykonanie a vyúčtovanie prepravy, ako je presné určenie miesta a času pristavenia, cieľ, počet účastníkov prepravy, prípadne aj trasu a dobu trvania prepravy, ďalej najmä:

a﴿ u fyzickej osoby – meno, priezvisko, titul, trvalé bydlisko, ČOP, podpis,

b﴿u právnickej osoby – obchodný názov právnickej osoby, IČO, DIČ, bankové spojenie – číslo účtu, podpis a pečiatka štatutárneho zástupcu.

2.3 Objednávku je potrebné urobiť písomne, popr. Faxom. Výnimočne sa môže prijať aj e- mailová objednávka. V prípade e – mailovej objednávky je objednávateľ povinný zaslať na vyzvanie v dohodnutom termíne dodatočne písomnú objednávku. Ak objednávateľ nebol vyzvaný na zaslanie písomnej objednávky alebo ak nevyhovel výzve, pred začiatkom cesty platia v prípade pochybnosti záznamy dopravcu.

2.4 Ak dopravca nemôže objednávku prijať, je povinný o tom objednávateľa bez meškania upovedomiť.

 

3. Vznik a obsah zmluvy o preprave osôb

a﴿Zmluva v príležitostnej doprave vzniká medzi objednávateľom prepravy a dopravcom prijatím a odsúhlasením objednávky. Objednávka je prijatá okamihom, keď písomné, faxové alebo e – mailové potvrdenie dopravcu o prijatí došlo objednávateľovi.

b﴿Zmluvou sa dopravca zaväzuje objednávateľovi prepraviť účastníkov prepravy a ich veci do dojednaného miesta/miest riadne a včas. Dopravca je povinný prepravu vykonať v dohodnutom rozsahu a za dojednaných a prepravným poriadkom ustanovených podmienok. Objednávateľ sa dopravcovi zaväzuje, že on i účastníci prepravy splnia dojednané a prepravným poriadkom ustanovené podmienky a že za prepravu zaplatia.

 

4. Zmena a zrušenie zmluvy o preprave osôb

a﴿Objednávateľ prepravy alebo ním určený vedúci výpravy môže navrhnúť zmenu pred začatím prepravy i počas jej vykonávania. Dopravca vyhovie návrhu, ak to prevádzkové podmienky umožňujú a ak tým nie je ohrozená bezpečnosť prepravy alebo iný všeobecný záujem. Túto skutočnosť objednávateľ zaznačí a potvrdí v prepravnom doklade.

b﴿Ak dopravca nemôže vykonať prepravu, alebo ak ju nemôže vykonať za dojednaných podmienok, je povinný objednávateľa o tom bez meškania upovedomiť. Ak objednávateľovi nevyhovujú dopravcom nanovo navrhované podmienky, je oprávnený od  zmluvy odstúpiť. Objednávateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy aj v prípade, že dopravca nezačne s prepravou osôb do jednej hodiny od dojednaného času začatia prepravy.

c﴿Ak potreba dojednanej prepravy nie je, objednávateľ  je povinný to bez meškania oznámiť dopravcovi. Ak odvolaná preprava vyžaduje určitú prípravu a táto sa vykonala, objednávateľ je povinný nahradiť dopravcovi výdavky tým vzniknuté. Ak sa doprava odvolala až po výjazde vozidla na miesto jej pristavenia, alebo sa vozidlo na také miesto už pristavilo a k preprave došlo z príčiny na strane objednávateľa, dopravcovi patrí ešte náhrada za uskutočnené výkony.

 

5. Vykonanie dojednanej prepravy

a﴿Dopravca je povinný vykonať dojednanú prepravu s odbornou starostlivosťou. Na splnenie zmluvy o preprave osôb môže použiť aj iné osoby, pritom zodpovedá tak, ako keby prepravu vykonal sám.

b﴿ Na plnenie zmluvy o preprave osôb je dopravca povinný v dojednanom čase pristaviť vozidlo, ktoré zodpovedá dohodnutým podmienkam. Ak sa nedohodol na type vozidla, pristaví vozidlo zodpovedajúce povahe, účelu, dobe trvania prepravy a počtu ich účastníkov. Pri poruche vozidla počas prepravy je dopravca povinný, ak to prevádzkovo možné, zabezpečiť pristavenie náhradného vozidla.

c﴿Dopravca je povinný vykonať prepravcu po trase, ktorá sa dohodla s objednávateľom. Ak je na jazdu po určitej časti cesty potrebné osobitné povolenie, je povinný ho zaobstarať objednávateľ, ak sa nedohodlo inak.

d﴿Ak sa dopravná cesta nedohodla, dopravca je povinný vykonať prepravu po ceste, ktorej použitie je hospodárne so zreteľom na účel prepravy a na druh použitého vozidla. Ustanovenia o voľbe dopravnej cesty a o určení dĺžky dopravnej cesty platia obdobne.

e﴿Ak na dopravnej ceste vznikla prekážka, ktorá bráni jej použitiu, dopravca po voľbe náhradnej dopravnej cesty je povinný dodržať podmienky ods. 4. Ak dopravca splní podmienky ustanovení v ods. 4 a 5 má nárok na prepravné za vzdialenosti skutočne použitej dopravnej cesty.

f﴿Objednávateľvedúci zájazdu﴿ je povinný zabezpečiť vodičovi vozidla potrebný odpočinok, nocľah, vhodné garážovanie vozidla a ak sa tak dojednalo aj stravovanie.

g﴿Ak dojednaná preprava osôb podlieha konaniu najmä podľa osobitných predpisov, najmä colných a zdravotno-bezpečnostných je objednávateľ prepravy vedúci zájazdu﴿ povinný vykonať sám všetky potrebné opatrenia a to, ak sa tak dojednalo, tak aj za dopravcu. Ak sa konanie týka prepravovaných osôb, vedúci zájazdu je povinný zabezpečiť ich prítomnosť a súčinnosť.

h﴿Vedúci zájazdu zodpovedá za udržiavanie poriadku vo vozidle a za dodržiavanie bezpečnostných predpisov účastníkmi prepravy. Je povinný zabezpečiť, aby účastníci prepravy boli pri pokračovaní v ceste vždy včas prítomní.

i﴿Ak sa vyskytne pri preprave prekážka, pre ktorú v nej nemožno pokračovať  a vopred sa nedohodol ďalší postup pre takýto prípad, o ďalšom postupe rozhoduje vedúci zájazdu. Dopravca má právo na náhradu za účelne uskutočnené výkony, aj keď prepravu nevykonal v dohodnutom rozsahu, ak sa tak stalo z príčiny  na jeho strane. Na takúto náhradu má dopravca právo len keď objednávateľ mal alebo mohol mať z čiastočne vykonanej prepravy prospech.

 

7.Čakanie vozidla

a﴿Ak vozidlo čaká počas plnenia zmluvy o preprave osôb, objednávateľ prepravy je povinný poskytnúť dopravcovi náhradu za čakanie ak:

a1﴿je dojednanou súčasťou prepravného výkonu,

a2﴿vzniklo pre nesprávne, alebo nedostatočné údaje objednávky, z príčin na strane objednávateľa alebo účastníkov prepravy, ale aj z príčin súvisiacich s účelom a spôsobom vykonania dojednanej prepravy.

b﴿O dĺžke čakania vozidla, za ktoré patrí dopravcovi náhrada, treba v prepravnom doklade urobiť záznam a ak nestačí miesto, vyhotoviť samostatnú zápisnicu.

 

8.Spoločné a záverečné ustanovenia  - zápisnica

a﴿Okolnosti, ktoré môžu zakladať majetkovú zodpovednosť medzi dopravcom cestujúcimi v príležitostnej preprave osôb medzi dopravcom a objednávateľom  alebo účastníkmi sa zisťujú spravidla zápisnicou, ktorá je podkladom na uplatnenie práv. Zápisnicu spisuje dopravca pokiaľ možno na mieste, kde sa zistila okolnosť o ktorej sa vyhotovuje zápisnica za prítomnosti zúčastnenej strany.

b﴿Správnosť zistení obsiahnutých v zápisnici potvrdia podpisom osoby, ktoré sa zúčastnili na jej zostavení. Ak osoba zúčastnená na zostavovaní zápisnice nesúhlasí s jej obsahom, uvedie v nej s ktorým údajom nesúhlasí a z akého dôvodu a takto doplnenú zápisnicu podpíše. Ak zápisnicu odmietne podpísať pracovník dopravcu a v zápisnici neurobil záznam, dopravca je povinný dokázať, že údaje v zápisnici nie sú správne. Ak osoba zúčastnená na zostavení zápisnice ju odmietne podpísať, treba uviesť v nej jej meno, prípadne aj dôvody odmietnutia.

c﴿Preplatky a nedoplatky – Dopravca, cestujúci, objednávatelia príležitostnej prepravy sú povinní zaplatiť nedoplatky a vrátiť preplatky pokiaľ ich zistia bez toho, žeby vyčkali reklamáciu alebo výzvu na zaplatenie.